Knudeklint og Hanklit er nu UNESCO Verdensarv
Historisk dag for Fur, Mors og hele Limfjordsområdet: UNESCO har netop optaget de to molerklinter på Verdensarvslisten.
Pressemeddelelse - 25.07.26
Det er nu officielt.
Knudeklint på Fur og Hanklit på Mors er blevet optaget på UNESCOs Verdensarvsliste.
Beslutningen er netop blevet truffet på UNESCOs årsmøde i Busan i Sydkorea og markerer kulminationen på over ti års målrettet arbejde for at få international anerkendelse af det unikke molerlandskab og de enestående fossiler i området.
Foran den store forsamling blev det slået fast, at de to molerklinter i den vestlige Limfjord har enestående værdi for hele verden. Stederne rummer en unik viden til at forstå nogle af de tidlige kapitler i jordens historie, som er vigtige at bevare for fremtidige generationer.
Dermed bliver Knudeklint og Hanklit en del af en eksklusiv kreds. Det er 10. gang, at UNESCO optager steder i Danmark som verdensarv. Listen tæller blandt andet også:
Jelling-monumenterne, Roskilde Domkirke, Kronborg Slot, Stevns Klint og Vadehavet.
Bag ansøgningen står Skive Kommune, Morsø Kommune, Museum Salling, Museum Mors, Destination Limfjorden, Region Midtjylland, Region Nordjylland og Slots- og Kulturstyrelsen.
Hanklit, Mors
En historisk dag for Skive og Mors
Hos de to borgmestre er glæden stor.
- Vi har arbejdet målrettet i flere år på at blive UNESCO Verdensarv, og nu er det gået i opfyldelse. Det er kæmpestort for os og en enorm stor ære at være blandt de få, der er en del af det selskab. Vi glæder os til at vise de unikke klinter frem. De sætter virkelig vores områder på landkortet, og jeg er sikker på, at UNESCO-udnævnelsen vil få stor værdi for vores turisterhverv både på lang og kort sigt, siger Alfred Brunsgaard, borgmester i Skive Kommune.
I Morsø Kommune er stoltheden mindst lige så stor.
- Vi er meget glade, stolte og klar til at løfte ansvaret. UNESCOs anerkendelse rummer et stort potentiale for den vestlige Limfjord og er resultatet af mere end 10 års stærkt samarbejde mellem mange dygtige mennesker på tværs af fjorden. De fortjener alle en stor tak på denne historiske dag for Morsø og Skive Kommune. Nu ser vi frem til at tage rollen som verdensarv på os – og til at byde besøgende velkommen som værter i verdensklasse, siger Jens Dahlgaard, borgmester i Morsø Kommune.
Jens Dahlgaard, borgmester Morsø Kommune og Alfred Brunsgaard, borgmester i Skive Kommune
Et unikt vindue til jordens fortid
UNESCO-optagelsen bygger på områdets helt særlige geologiske og naturhistoriske betydning.
Moleret ved Fur og Mors rummer nogle af verdens bedst bevarede fossiler fra tiden kort efter dinosaurernes masseuddøen. Her er fundet fisk, fugle, insekter, planter og alger – bevaret i en kvalitet, som kun findes ganske få steder i verden.
Særligt fiskefossilerne gør området unikt. De udgør verdens ældste artsrige fiskefauna efter den store masseuddøen, hvor dinosaurerne forsvandt.
Samtidig er Knudeklint og Hanklit de eneste steder i verden, hvor forskere direkte kan aflæse, hvordan klimaforandringer for cirka 55 millioner år siden påvirkede livet i havet.
Det gør moleret til et biologisk arkiv, som forskere i dag kan bruge til at forstå konsekvenserne af nutidens og fremtidens klimaændringer.
Fiskefossil, Museum Mors
Anerkendelse af forskning og formidling
For museerne bag arbejdet er dagens beslutning også en anerkendelse af mange års forskning og formidling.
- Det her er en anerkendelse af et helt unikt naturhistorisk område og af mange års forskning og formidling. Moleret fortæller en historie om livets udvikling, som har betydning langt ud over vores egne grænser, siger Per Lunde Lauridsen, museumschef ved Museum Salling.
- UNESCOs beslutning er et stærkt bevis på, at vores fælles molerlandskab rummer en fortælling af international betydning. Nu får vi en endnu stærkere platform til at formidle områdets geologi og historie til både borgere og gæster, supplerer Anders Have Espersen, museumsdirektør ved Museum Mors.
Fossiljagt, Museum Mors
Nye muligheder for turisme og international opmærksomhed
Den nye UNESCO-status forventes også at få stor betydning for turismen.
På Fur er området allerede blandt Skiveegnens største attraktioner med omkring 200.000 endagsbesøg om året, og erfaringer fra andre verdensarvssteder viser, at interessen ofte vokser markant efter en optagelse.
- Det her er en historisk milepæl for hele Limfjordsområdet. UNESCO-status giver os en helt særlig mulighed for at styrke områdets position som destination og tiltrække endnu flere gæster med interesse for natur, historie og autentiske oplevelser, siger Rasmus Friis Sørensen, direktør for Destination Limfjorden.
Samtidig understreger alle parter, at verdensarvsstatus også forpligter.
Det handler ikke kun om at tiltrække flere besøgende, men også om at beskytte, bevare og formidle et landskab, som nu officielt er anerkendt som en del af verdens fælles arv.
Knudeklint, Fur - fotograf Thomas Køser
FAKTA: Knudeklint og Hanklit er UNESCO Verdensarv
- Knudeklint og Hanklit er samlet det tiende UNESCO-verdensarvssted i Danmark
- Området er blandt de få danske verdensarvssteder, der er optaget for sin naturvidenskabelige betydning
- Klinterne rummer nogle af verdens bedst bevarede fossiler fra Eocæn-perioden for cirka 55 millioner år siden
- Her er fundet fossiler af fisk, fugle, planter, insekter og alger
- Fiskefossilerne udgør verdens ældste artsrige fiskefauna efter dinosaurernes masseuddøen
- UNESCO traf den endelige beslutning på årsmødet i Busan, Sydkorea lørdag den 25. juli.
Hanklit, Mors - fotograf Thomas Køser
For spørgsmål til UNESCO-ansøgning og den videnskabelige proces, kontakt venligst:
- Jan Audun Rasmussen
Museumsinspektør og forsker, Museum Mors
jan.rasmussen@museummors.dk
M: 4214 9792
For yderligere kommentarer, kontakt venligst:
- Jens Dahlgaard
Borgmester i Morsø Kommune
POJD83@morsoe.dk
M: 2374 1885 - Alfred Brunsgaard
Borgmester i Skive Kommune
Borgmester@skivekommune.dk
T: 9915 5510 - Anders Have Espersen
Museumsdirektør, Museum Mors
anders.have@museummors.dk
Mobil: 42149798 - Per Lunde Lauridsen
Museumschef, Museum Salling
pela@museumsalling.dk
T: 9915 6870
M: +4522545188